Intézmények

Rózsakő Óvoda

Badacsonytördemic Község Polgármestere
8263 Badacsonytördemic, Hősök útja 12.

KÖZLEMÉNY

Tájékoztatom a Badacsonytördemici Rózsakő Óvodába beírt gyermekek szüleit, hogy az óvodák és bölcsődék újranyitásáról, valamint a nyári táborok megszervezéséről szóló 215/2020. (V. 20.) Korm. rendelet 1. §-a szerint 2020. május 25-től az óvodák a veszélyhelyzet előtti szokásos rendben működnek, a gyermekeket az óvodai nevelésben való részvétel jogszabályi feltételei szerint, további feltételek előírása nélkül fogadják.

Kérem a szülőket, amennyiben igénybe kívánják venni az ellátást, mielőbb vegyék fel a kapcsolatot az intézményvezetővel.

Badacsonytördemic, 2020. május 21.

Horváth Zoltán
polgármester


Bemutatkozik a Badacsonytördemici Rózsakő Óvoda

Óvodánk épülete tágas, évtizedekkel ezelőtt két gyermekcsoportnak is, és saját konyhának is helyet adott. A világháború előtt plébánia volt, Pados János lelkész birtoka, aki halálakor Nemestördemic falunak adományozta, és óvodaként a kezdetekor 70 gyermeknek biztosított férőhelyet. Az első években gyermekmegőrzőként működött, majd hamarosan Napközi Otthonos Óvodaként két, részben osztott gyermekcsoporttal üzemelt.

1955-ig Németh Mária óvónő foglalkozott a gyerekekkel, majd 1955-ben Kovács Lászlóné Ligeti Gizella személyében új pedagógus érkezett, aki sokáig meghatározó személyisége és 1975-től 1992-ig vezetője volt az intézménynek. Az óvoda fenntartója többször változott (a tanácsok összevonása idején, a rendszerváltáskor). Az épület bővítéseit az akkor jellemző gyermeklétszám alapján végezték (Fenntartói, TSZ, és Hegyközségi patronálással), és a folyamatos fejlesztés, korszerűsítés, valamint 2015-ben pályázati támogatásból megvalósult teljes felújítás, és 2020 évben a játszókert teljes megújítása, az udvar rendezése, szépítése, fedett terasz kiépítése által nyerte el mai formáját.

A Badacsonytördemici Rózsakő Óvoda főutaktól távol helyezkedik el, ezért igen kellemes, egészséges, por és zajmentes környezetben telnek a gyerekek napjai. Nyaranta a diófáktól árnyas, folyamatosan bővülő, berendezett játszókertben igen szívesen játszanak. Az öreg épület falai közt minden terem, szoba a kényelmünket szolgálja: a csoportszobán kívül pihenőszobánk, étkezőnk, és tornatermünk is van. A szobák jól felszereltek, a berendezés és a fejlesztő eszközök, játékok pótlását az Önkormányzat biztosítja, csakúgy, mint az épület karbantartását is.

Óvodánk egy vegyes életkorú csoporttal működik, 26 fő 3-6 éves gyermek jár hozzánk a településről és környékéről.

Jelenleg két óvodapedagógus látja el a gyerekek nevelését, iskolára való felkészítését:

Szántóné Jochmann Judit (Judit néni), aki 1993 óta dolgozik az óvodában, és 24. éve az óvoda vezetője.

Kovács Eliza (Liza néni), aki 2020 augusztusában érkezett hozzánk. Budapesten, az Eötvös Loránd Tudományegyetemen végezte a tanulmányait és elmondása szerint örömmel jött haza, hogy lakóhelyétől, Nemesgulácstól nem messze, nálunk, Badacsonytördemicen kezdjen el dolgozni.

Munkánkat egy dajka, és egy konyhai munkatárs is segíti:

Rindermojzer Jánosné (Zsuzsa néni) dajkánk és „mindenesünk”, aki 2009 óta tölti be a dadus munkakört. Szakképzett dajka.

Liktor Istvánné (Marika néni) a konyhai teendőket, szükség esetén a dadus helyettesítését végzi, és 2021 januárjától gyarapítja munkatársi közösségünket.

Korábbi pedagógusaink voltak:

Mester Istvánné, Magdi néni.

Bedics Tamásné (Tündi óvó néni), aki már 1988 óta itt dolgozott, és 2013-ban vonult nyugdíjba.

Dalmai Melinda, aki 2013-ban érkezett hozzánk, és 2020-tól gyógypedagógusként folytatta pályáját.

A napi háromszori étkezést a badacsonytomaji MENÜ Kft biztosítja a gyerekek részére. Változatosan, ízletesen főznek, tekintettel vannak a gyermekek igényeire, és egészséges, tápláló ételeket szállítanak naponta.

A hozzánk járó gyerekeket saját nevelési programunk szerint készítjük az iskolai életre.

Programunk címe: Világfelfedező.

Sokféle lehetőséget kínálunk az aktív, tevékeny tapasztalatszerzésre, mert a gyerek így fedezi fel az őt körülvevő környezetét, a szűkebb, majd tágabb világot, így válik nyitottá a világra, és így őrzi meg a vágyat a felfedezésre, a megismerésre, a tudás megszerzésére.

Munkánk fontos része az anyanyelvi nevelés. Fenntartónk támogatásával helyben, az óvodában szervezzük meg a gyermekek logopédiai fejlesztését.

A ránk bízott gyerekek testi- lelki- szellemi fejlődését az óvodában dolgozó felnőttek biztonságot nyújtó szeretetében, a gyermekek személyisége és egyéni érési üteme tiszteletben tartásával, a közösségi együttélés és kultúránk értékeinek közvetítésével kívánjuk segíteni. Engedjük, hogy sok játékkal, mesével, utánzásos tanulással óvodáskorukat gondtalanul, igazán gyermekként élhessék.

Szeretnénk a szülőkkel együttműködve boldog, környezetükkel harmóniában élő, helyüket a világban megtalálni képes embereket nevelni.

Programjainkból:

  • Népi gyermekjátékok és gyermek néptánc oktatás
  • Emelt szintű zenei nevelés, furulyaoktatás
  • Óvodai, hagyományos ünnepségek (Mikulás, karácsony, húsvét, farsang, anyák napja, évzáró, ballagás, gyermeknap)
  • „Világjárók” vagyunk, – a kisebb séták mellett tavaszonként túrázni megyünk a környékbeli tanúhegyek valamelyikére.
  • Évente néhány látogatást teszünk a helyi iparosokhoz, hogy ismerkedjünk munkájukkal.
  • Rendszeresen járunk bábszínházba,
  • és úszótanfolyamot szervezünk a középsős és nagycsoportosok részére.
  • Részt veszünk a falu ünnepségein.

Állandó programjaink térítésmentesek, nem terhelik a családokat anyagilag.

Óvodai képek:
Videófelvételek az óvoda életéből: