Ökoturisztikai Látogatóközpont
Bemutatkozik a Badacsonylábdihegyi Ökoturisztikai Látogatóközpont és a Nádi Szél Vízitúra tanösvény.
Egyszer, régen, egy késő délután öregapámmal ültünk a nádszélben, és a vízre húzó récéket figyeltük.
Egyszer csak megszólalt az öreg:
– Te, gyerek! Tudod, hogyan lett a Balaton és a Balaton-felvidék?
– Igen – feleltem –, tanultuk az iskolában.
– Azt a tudást tedd most félre – mondta ő. – Most jól figyelj, mert elmondom neked.
Tudod, amikor az Isten hat nap alatt megteremtette a világot, a hetedik napon megpihent.
De igazából nem is pihent meg, hanem csak leült, elmosolyodott, elővette a legjobb tudását,
és azt mondta: „Most alkotok valami igazán tökéleteset.”
Na, így keletkezett a Balaton és a Balaton-felvidék.
Vers mindenkinek.
A Balaton vize tiszta, kék,
Tükrözi az eget, s a hegyek képét.
A hínár között halak úsznak,
S víz fölött szitakötők szállnak.
A csuka vadászik csendben, mélyen,
A vidra a sás között vadászik éppen.
A partszélen, ahol a nádas zöld,
Tavi béka bújik és verset költ.
A naplemente tüze a vízben ragyog,
S a madarak haza húznak, mert otthon jobb.
Minden kis lélek itt békét talál,
A Balaton élővilága csodát kínál.
Fák, halak, rovarok és madarak,
Mind őrzik a tavat, vigyázzák a partokat.
A természet csodás harmóniát ad,
A Balaton minden egyes élőlénynek otthont ad.
A központról
A Badacsonylábdihegyi Ökoturisztikai Látogatóközpont egy különleges hely a Balaton partján, ahol a természet és a tudás találkozik. A központ a Herczeg Ferenc Strand mellett, közvetlenül a vasútállomással szemben bújik meg, és tavaszi, nyári és őszi időszakban nyitva áll a látogatók előtt. Ide betérve a Balaton-felvidék varázslatos világába csöppenünk. A kiállítóteremben filmek, képek, tárgyak és interaktív bemutatók segítenek felfedezni a táj titkait, a Badacsony vulkanikus múltját, a tó élővilágát, és a környék kulturális örökségét. Ez nem egy szokványos múzeum – inkább egy élményközpont, amely minden korosztály számára tartogat érdekességeket.
A Nádi Szél Vízitúra Tanösvény – a Balaton egyik legkülönlegesebb élménye
A Balaton északi partján, Badacsonylábdihegy csendes öblében indul a Nádi Szél Vízitúra Tanösvény – hazánk első olyan tanösvénye, amelyet vízen lehet bejárni. A Herczeg Ferenc Strandról indulva a túrázók kenuban vagy kajakban ülve fedezhetik fel a Balaton egyik legnagyobb összefüggő nádasát, amely izgalmas bepillantást enged a vízpart rejtett világába. A körülbelül három kilométer hosszú útvonal hat megállóval várja a látogatókat, ahol a megállók tábláit QR-kódokkal is elláttáuk– ezek segítségével okostelefonon keresztül érdekes információkat olvashatunk a nádas élővilágáról. A tanösvény nemcsak ismeretterjesztő, hanem igazi természeti élmény is. A nyílt vízről új szemszögből láthatjuk a Badacsony híres bazaltorgonáit, és gyönyörködhetünk a Szigliget mögötti dombok látványában. A csendes csatornákon sikló kenuval az ember könnyen úgy érezheti, mintha egy titkos vízi világba csöppent volna, ahol csak a madarak hangja és a nád halk zizegése hallatszik. A túrához mentőmellényt biztosítunk, és igény szerint lehetőség van távcsövet is kölcsönözni. Ez a program ideális családoknak, természetkedvelőknek és azoknak, akik szeretnének eltávolodni kicsit a nyüzsgő partoktól, és felfedezni a Balaton egy csendesebb, vadregényesebb arcát.
A balatoni nádasok világa.
A balatoni nádasok a tó partjának egyik legfontosabb és legvarázslatosabb elemei. A nádasok sűrűn benőtt, zöld oázisai a vízpartoknak, ahol a nád különféle növényekkel, mint a fűz, sás és egyéb vízi növények társaságában él. A nádasok az édesvízi élőhelyek egyik legismertebb jelenségei, amelyek rendkívüli biodiverzitást rejtenek. Itt találják meg élőhelyüket és táplálékukat különféle vízimadarak, valamint sokféle rovar és egyéb vízi élőlény. A nádasok nemcsak a fauna számára nyújtanak védelmet, hanem a tó vízminőségének fenntartásában is szerepet játszanak, mivel a növények segítenek szűrni a vízben lévő tápanyagokat és szennyeződéseket. A Balaton vizes élőhelyein a nádasok kulcsszerepet játszanak a táj ökológiai egyensúlyában, miközben nyugodt, titokzatos hangulatot kölcsönöznek a part menti tájnak. Az itt rejlő titkok és élővilág felfedezése igazi élményt jelenthet a természetkedvelők számára.A nagy nádas.
Badacsonylábdihegy és Szigliget között terül el a Balaton, utolsó megmaradt legnagyobb egybefüggő nádasa. A nádszálak mozdulatlanul állnak a tó tükrén, de a szél érintésére finoman hullámzanak, és hangjuk szinte meditatívvá válik. Míg a víz alatt rejtőzködő halak, vízi rovarok és apró élőlények mind a nádas titkos lakói, addig a felettük repkedő madarak fészkelő helyet találnak itt.
A nádasoknak megvan a maguk rendje. Nappal a napfény csak halványan jut el közéjük, éjszaka pedig a holdfényben a nádszálak ezüstösen csillognak. Mindez a táj egyedi varázsát adja. Az idők során a nádasok nemcsak természeti értékek, hanem fontos élőhelyek is, melyek védelmet adnak a Balaton partján élő fajoknak.
A tavasz és a nyár hozza el igazán az életet, amikor a nádas életre kel, és az egész táj egy hívogató élő és táplálkozó helyet nyújt a nagy nádas lakóinak. Az őszi hónapok pedig titokzatosabbá teszik a tájat, mikor a levelek sárgára, vörösre váltanak, és a nádasok körüli világ elcsendesedik. Télen a nádasok csendje még erősebb, ahogy a hó lepi be a száradt szárakat, és a víz jéggé fagyva öleli körbe őket.
Ez a különleges hely, ahol a víz, a nádas és az ég határvonalat alkotnak, a Balaton csendes, de élő szíve.
A balatoni fürdőélet története.
A balatoni fürdőélet a 19. század második felében kezdett kibontakozni, amikor a reformkorban egyre népszerűbbé vált az egészségturizmus. Az első fürdőházak Balatonfüreden és Keszthelyen épültek, ahol főként az arisztokrácia és a jómódú polgárság pihent. Balatonfüred már ekkor híres volt gyógyvizeiről és a szénsavas forrásairól, amelyeket ivókúraként használtak. A 20. század elején a tóparti települések egyre inkább üdülőhelyekké váltak, a vasút kiépítése pedig még jobban fellendítette a turizmust. Siófok, Balatonalmádi és Balatonboglár is népszerű fürdőhellyé fejlődött. Az 1920-as és 30-as években már strandfürdők, sétányok és szállodák épültek, és egyre szélesebb társadalmi rétegek számára vált elérhetővé a Balaton. A szocializmus időszakában (1949–1989) a balatoni turizmus tömeges méreteket öltött. Az állami vállalatok üdülőket építettek, és a tópartot szélesebb rétegek vehették birtokba. Ebben az időszakban sok kemping és ifjúsági tábor létesült, illetve kiépültek a ma is ismert nagyobb strandok. A ’60-as és ’70-es években a Balaton a keleti blokk egyik legfontosabb üdülőövezetévé vált, és számos külföldi – főként keletnémet – turista érkezett. A rendszerváltás után a magánszektor térnyerésével a balatoni turizmus átalakult: a korábbi állami üdülők nagy része megszűnt vagy magánkézbe került, és megjelentek a modern szállodák, apartmanok és wellnessközpontok. A 21. században a fürdőélet mellett egyre inkább előtérbe kerülnek az aktív turizmus lehetőségei, például a vitorlázás, kerékpározás és gasztroturizmus, miközben a Balaton továbbra is Magyarország egyik legkedveltebb nyári úti célja maradt.
Belépőjegy árak az alábbi dokumentumban:
Ökoturisztikai Látogatóközpont és Strand árak.pdf | 566 KB |
Nyitva tartás:
január 15- május 31-ig 9.00-16.00; Kassza zárás 15.30
június 01- augusztus 31-ig 9.00-18.00; Kassza zárás 18.00
szeptember 01-december 14-ig 9.00-16.00; Kassza zárás 15.30
zárva december 15 – január 14.
További információ
ÖKOTURISZTIKAI LÁTOGATÓKÖZPONT
8262 Badacsonylábdihegy, Vízpart u. 3.
+36-30/ 599-2846